Genel

The Walking Dead – Guslün Önemi !

The Walking Dead – Guslün Önemi !

Merhaba Çay Arası sakinleri, tekrar havluyu omuza atıp ocağın başına geçme zamanı geldi :), 2 haftadır gündemde ki bu yoğun olaylar neticesinde sosyal medyada tasarımcısı olduğum sayfalar ve bir çok tasarım yarışması neticesiyle kafayı kaldıramadım. He bu arada dünya genelinde Volkswagen'in düzenlediği bir yarışmada ekibimle 5. olduk 😀 sizinle de mutluluğumu paylaşmak istedim. Tahmin edersiniz ki bir çok kişi Covid-19 yani namı değer Corona virüs hakkında yazıyor. Tasarımcısı olduğum sayfaların takibinden mütevellit dahi seviyesinde editörlerimizden birisi Kaan'ın sayesinde bir çok bilgiyi ajanslar,haber sayfaları, televizyon kanalları haber olarak girmeden 2-3 saat önceden öğreniyorum ve bu beni araştırmaya teşvik ediyor.

Başlıkta da olduğu gibi bizim ülkemize uzun zaman sonra gelen bu virüsün değerli özelliklerinden ve ülkelerde getirdiği karışıklıktan bahsedeceğim.

Öncelikle sizde corona belirtileri başlaması için 10.000 ile 100.000 arası virüsün bulaşması gerekiyor. Elleri yıkamanın önemi burada devreye giriyor.

Ülkemiz el yıkama konusunda %94 oran ile dünya da 2.sırada.

Ayrıca belirtmeliyim ki Sağlık Hizmetleri konusunda da dünyada bir çok alanda başı çekiyoruz.

Tüm tedbirler alındı ve ülkemizde sadece 2 vaka teşhis edildi.

Yani Türkiye'de yaşıyorsanız korkulacak bir şey yok diyebilirim.

Virüs hakkında size bir doktor gibi bilgi aktaramam ancak araştırma verilerimi sohbet tadında paylaşabilirim.

Çay bardaklarını dün geceden çamaşır suyuna yatırdık o yüzden sıkıntı yok gönül rahatlığıyla içebilirsiniz 😀

Radyoyu açalım ve devam edelim 🙂

Virüs ilk etapta AC2 proteinine tutunuyor. Nedir bu AC2?

AC2 her insanda olan akciğer iltihabı olmasını engelleyen bir protein.

Bir kaç kaynakta AC2'nin çinliler de , anadolu insanına nazaran 6 kat daha fazla olduğu yazıyor.Bu yüzden virüs ırk seçiyor ve çinde daha hızlı yayılıyor iddaası var. AC2 konusunda şöyle diyebilirim bu protein sigara içenlerde daha fazla mevcut. Virüs AC2 proteinine tutunup hücreler ile çoğalıyor. Ateşlenme ve şiddetli öksürük sonrasında akciğer iltihabınında etkisiyle öksürmekten nefes darlığı yaşıyor ve insan ölüyor.

Buraya kadar tamam peki neden %2 ölüm oranı ve bu kadar rahatız ?

Çünkü virüs'ün sebep olduğu hastalıkların çözümü mevcut. Doktorunuzun belirtmiş olduğu sürede bir muayene olarak gerekli ilaç tedavisini uygulayarak sizde kurtulabilirsiniz.

Son verilere göz atalım.

Toplam vaka sayısı 130.000'i aştı

4.915 ölü

68.335 kişi virüsü atlattı.

Eğer belirtiler başlar ve hastaneye gitmezseniz. Hastane için son dakikalarınızda yola çıkarsanız, yaşadığınız nefes darlığı yüzünden nefes alamayıp titreyip ölebilirsiniz.

Bu virüs o kadar basit ki , kurtulmak daha basit. Normal zamanda bir bireyin ellerini yıkaması, temizliğe dikkat etmesi virüsün bulaşmasını engelliyor ve maske takmayada gerek kalmadan.

Eğer korkulacak bir şey olmadığını, telaşa kapılmamamız gerektiğini anladıysak diğer konuya geçelim

Unutmayalım ki bu bir zombi salgını değil ve ülkemiz kıtlıktan çıkmadı!

Marketlerde gidip ihtiyacından fazla 5 koli kolonya alan psikopatlar işsiz misiniz olm siz ?

Okullar tatil edildiği açıklama yapıldıktan 1 dakika geçmişken izdiham ile otobüs firmalarının önüne dolan Ey Türk Genci!

1.Vazifen sakin olup insanlarına zarar vermeden işini halledip, ortalığı telaşa vermemek.

Yarın ciddi bir durum olsa ne olacak tahmin edebiliyor musunuz ?

ilk etapta o markettekiler, sonra da binlerce kişilik kuyruk oluşturmuş bilet almaya çalışanlar enfekte olacak.

Neyse sakinim devam edelim.

ALO 174 hattı, 174 bu numarayı aklınızda tutun.

Bakkalda, çakkalda , markette, AVM'de veya internetten gıda alırken 1 kg bulgurun 149 Tl olduğunu görürseniz. ALO 174 arıyorsunuz hemen. Alo 175 de var, Ticaret Bakanlığı danışma hattı belki onlarda yardım eder çağrı merkezlerini araştırmadım tam olarak. Ayrıca Sağlık üzerine bilgi almak herhangi bir sağlık hizmetinden şikayetçi olmak içinde Alo 184 var arayabilirsiniz.

Yazıyı uzun tutmayı sevmiyorum aslında. O yüzden kısa kesiyorum ve sizleri ufak bir araştırmaya teşvik ediyorum.

İtalya, İran, Çin / Wuhan/ Honkong, bu ülkelerde halkın bilinçsizliği ve dengesiz hareketleri sonucunda hangi olaylar meydana geldi araştırın. '' Corona virüs italyaya etkisi '' örneğinde ki gibi google da arayabilirsiniz.

2 ay sonra virüsün insan vücudu dışında yaşayamayacağını, bu virüsünde aynı grip, çiçek vs gibi her insanda yaşayacağını , insan ömrünü tamamladıktan sonrada öleceğini düşünüyorum.

En kısa sürede daha eğlenceli bir konu ile görüşmek üzere , sağlıklı günler dilerim kalın sağlıcakla…

 - Tüm haklarım ülkenin en gizli yerlerinde saklıdır.

1 Yorum


    Warning: Undefined variable $commentID in /home/kodmobco/public_html/apps/cayarasi/wp-content/themes/editorsel/functions.php on line 548
  • Sadece paranoyaklar hayatta kalır diye bir söz var. Fazla rahat davranmamak gerekiyor. Bulaşacağı zaman bütün önlemleri alsak bile bulaşıyor ama tabi bu önlem almak anlamsız demek değil sadece bu önlemleri almış dahi olsak virüsü durduramıyoruz. Gen mevzuu tırt tamamen onu söyleyim. İtalya’da da 2-3 kişi ile başladı şu an durumu görüyoruz. Dolayısı ile panik yapmamak ama yine de azcık tırsmak gerekiyor. Bu şaka değil çünkü. Size bulaşması ve rahat geçiriyor olmanız bir şey ifade etmiyor zira siz farkında olmadan, belirtiler başlamadan, başkalarına bulaştırıyorsunuz. Bu virüs ile ilgili ciddi anlamda korkulması gereken şey bana kalırsa sağlık sisteminin bir noktadan sonra çökecek olması. Bu konuda ne kadar iyi olduğunuzun bir önemi yok çünkü çok fazla insan bir anda hastanelere koştuğunda onların hepsine aynı anda yardım edemeyeceksiniz. Önümüzdeki 15-20 günde göreceğiz durumun nereye vardığını ama umarım o zamana kadar herkes mümkün olduğunca evinde oturur. Bu artık bir pandemi ve ortadan kaldırmak söz konusu değil. Sadece yavaşlatabiliyoruz. Bunu da ancak insanlarla aramıza mesafe koyarak yapabiliyoruz. İngilizcesi olanlar için durum hakkında tüm verileri ve yapılması gerekenleri içeren bir yazı: https://medium.com/@tomaspueyo/coronavirus-act-today-or-people-will-die-f4d3d9cd99ca

    3 sene önce
  • Bi yoruma ne dersin ?

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir