Edebiyat

Bir Menekşe Hikayesi

Bir Menekşe Hikayesi

Herkesin kendi fikriyle yarattığı hapishaneleri vardır. Bu hapishanenin duvarlarını, duvar rengini, duvar sağlamlığını, pencere boyutunu, pencere temizliğini hatta pencere korkuluklarının pasını dahi fikirlerimiz yaratır. Yaratılış kaynağına süreğen duygularımızı ve ani değişen duygularımızı da ekleyebiliriz. Bir etmen daha ekledim yazının içinde bulacaksınız zaten. Bu hapishanenin müdürünü belirtmeme gerek yok, mahkûmu ortada ama ziyaretçisi çok önemli. Biraz açmak da fayda var sanki. Ziyaretçiler kişilerin kişilik yapısına, kişilerin topluma bağlılığına ya da yaşanmamışlıklara göre değişiyor. Bazılarımız bize hem fikren hem görünüş olarak benzerlerimiz iledir. Bazılarımız karmadır, farklılıkları sever. Bazıları var ki çok nettir çizgileri aykırılık kabul etmez, farklılık bir tercih bile değildir. Farklılık gereksizdir onun için, onun nezdinde geçerliliği olmayan bir olgunun sonucudur. Ya da sonuçsuzluktur. Kimileri ise hassas kalplidir. Bazı boşlukları da siz doldurun. Hassas kalpliler ne yapar? Bir çocuk gibi mi yaşar hayatı, dünyaya yetişkinlerle aynı açıdan bakmaz mı?
Şimdi biraz daha açalım: Kimimiz bir insan yetiştirir, kimimiz ağaç, kimimiz çiçek, kimimiz bir hayvan(gerçek anlamında kullanıyorum). Aslında ortak noktamız yetiştirme gayemiz. Sadece amaçta sonuçsal farklılıklar güdülür çoğu zaman. Kimileri kendi bahçesini süsler ve hayata o bahçeden bakar. Kimimiz süslü olmayan bir bahçeyi nasıl süslendiririm der ama harekete geçmez, tabii işi icraata dökenler de vardır. Bazılarımız süslü bahçe yapmayı iyi öğrenir ve hayata dönük bir şekilde başarıyla uygular, uygulanmasında başkalarına yardımcı olur. Bazılarımız ise çiçeklerle dolu bir bahçede istenmeyen misafirdir. Herkesin uzaklaşmasını istediği bir misafir? Kimimiz başkasının bizim adımıza yarattığı süslü bahçeye bakar ve sadece bakarız. Mest etmiştir bizi, bir eklemeyle geliştirmeyiz onu. Olduğu gibi güzeldir ama eklememe amaçsızlığı hazır olarak gelmiş olmasıdır.
"Hayat farklı partnerlerle yapılan bir yolculuktur. Bazen eğilmek, bazense hızlı ilerlemek gerek. " derdi bir tanıdığım. Şimdi ziyaretçilerinizi daha hoş karşılarsınız umarım. Ha bir de bazıları da hapishanedeki paslı penceresinin arkasında bir menekşe yetiştirir, kısadır ömrü ama o süre zarfında mutluluğu yakalar hayatı bir korkuluk ardından izleyenler.
Bi yoruma ne dersin ?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir