Deneme & Hikaye

Farisi Hikaye

Farisi Hikaye

Gülhane parkında hiç ağaç olmamış, onun yerine renkli duvarlar önünde anılar bırakmış, onu seyredenleri en çok da kendini kandırdığını bile bile.
Dostluğun şarkısını kimden öğrenmiş belli değil. Şarkıcı Ahmed  Mounib'in tarzını benimsemesede dinliyor garip. Nefret ettiği cansız, para olmuş güzel. İncitmez dediğini incitiyor bazen acımasız. Merakının sonu gelmiyor, başkalarını bunalıma sokarken beni bu manzara gülme krizine sokuyor işte. Bazen onu sevme sebeplerimden. Onu ahlaki çöküntüye zorlayan her kişiye ve zamana tiksinçle bakmakla yetinmiyor, yapacağını yapıyor ve en sevdiği kişi bilinmiyor bu acı. Gavur da olsa Alexis Carrel'in dediğine katılıyor.

– "Akıl bineği, aşkın ayağını attığı yerde aciz kalır ve görülen odur ki dua, en yüksek ifade zirvesini aklın karanlık gecesinin içinde aşk uçuşu sırasında bulur."

Bunu bana okuduğunda anlamadım, hissetmeye çalıştım, o zaman oldu. Şiir okumayı beceriyor, bana bir kaç kere okudu. Gözlerini okuyorum ama o kendini okuyor, ben acemi yolcu, o mağara da. Komşumuzun kızı olmasa bazen yaptıklarına inanmam ama çamaşır asıyor, balkona çıkıyor görüyorum. Maskesinin altında çok anlamlı. Beni günden güne meraklandırıyor ama dünya onun umrunda bile değilmiş gibi ancak biliyorum gerçeği. Güneş başına geçmesin diye inşaat altında çalışan otuzlu yaşlarında ki mühendis abla gibi hissediyorum onun yanında kendimi.

Eski defterimden birisini karıştırdım, güzel bir cümle çıktı, buraya da yazacağım, bir kitaptan mı aldım yoksa kendim mi yazdım hatırlamıyorum.
"Tanrı, her akıl sahibi kişiye tefekkürü, razı olsun diye düşündürdü" muhakkak uyumadan yine düşünecek gibiyim.
Bende, deniz ortasında saatlerce kalabiliyorken, yüksek merdivenlerden 5 dk içinde inemiyorum. Benden bu kadar.

Böyle birisi, öyle birisini ne kadar sever onu da bilemiyorum. Eski fotoğrafa yenisini yazamadım bende bir cümle bıraktım.
– 'Tanrı hayat ve varlık mucizesini var eden bu yüce sır, anlamaktan başka bir şey anlamayan kişinin gözünden kendisini ne kadar gizliyorsa, sevmekten başka bir şey bilmeyen kişinin gözüne de o kadar aşikar olmaktadır. '
Bi yoruma ne dersin ?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir