Deneme & Hikaye

Zyban (bir sigara bırakma hikayesi)

Zyban (bir sigara bırakma hikayesi)

bu son sigaramdı artık.

fark ettim veya kendimi zorladım diyelim paketimdeki sigara sayısı da o kadardı akşam 8 gibi paketimdeki en son sigarayı içtim ve son izmariti yeniden bardağa attım  bu son sigaramdı artık.Bir sağlık personeli olarak mücadele ve deneyimlerimi sizlerle paylaşayım.

Bu ilaçla ilgili deneyimlerimi bende aktarayım istedim 17 nisanda zyban a başladım kendime 14, gün ( 1 Mayıs ) bırakma günü seçtim (22 yıllık sigara tiryakisiyim) ancak ilaca başladığım 4, gün ağzım öyle bir bozulduki sanki sigara içmiyorum ağzıma pislik almışı gibi bir izlenim yaşadım. bu sigarayı bırakmayı yıllardır kafama koymuştum kendi kendime bu sefer olacak diyordum. 4 günden sonra ya bu tada alıştım yada sigara beni bırakma diye bana yalvardı sanki içmeye ve daha fazla içmeye başladım sanki depoluyordum. bir akşam yani ilacın 5, günü akşam 6 dan gece 12 ye kadar. 14 adet sigara içtiğimi fark ettim ağzım berbattı tiksinti geldi midem bulandı….

ilaçsız bırakayım dedim

Bu arada bu ilaca başlamadan önce yaklaşık 6 ay önce ilaçsız bırakayım dedim incelemelerim araştırmalarım okuduklarımdan bir bırakma yöntemide şöyleydi anlatayım belki sizde denersiniz faydalı olur. gece en son içtiğiniz sigaranın izmariti yanar durumda iken söndürmeden bir bardak suya atın (su içilebilir olmalı soğuk olması iyidir.) gece yatıp uyuyun sabah kalktığınızda muhtemelen canınız sigara isteyecek (bende öyle oluyordu)

o suyu elime aldım önce kokladım aman Allahım o ne koku o ne kötü bir görüntü düşündüm kendi kendime ulan sen bu suyu normalde içiyorsun bu sigarayıda içiyorsun eeeee vücudumuzun 4/3 de su bu pis kokulu suyu iç dedim kendime, suyu elime aldım 2 yudum içtim….. mutlaka deneyin ama fazla içmeyin birde buna alışmayın 

 doğru lavaboya sanki ben sigara içmeyen biriyimde midem kalktı gerisi malum o gün öğle vaktine kadar yaklaşık 7-8 sigara içen ben sigara içemedim ne zaman aklıma sigara gelse o iğrenç su ve tadı aklıma gelir midem bulanırdı…. bir tiryaki olarak bunu aşmam gerekiyordu aştımda öğleden sonra sigaraya geri döndüm

 o suyu bir daha denemedim taki ciddi bırakma girişimime kadar.

Zybana gelince

5. gün içtiğim fazlaca sigara sayısı ve içimdeki bırakma isteği içimde bir fırtınaya döndü tekrar kendimle kavgaya başladım…. ulan sigarayı bırakacaksın bu nasıl iş daha fazla içiyorsun lanet herif dedim. ertesi gün buna biraz ara vereyim dedim ve akşama kadar 7 sigara içtiğimi daha fazla beklemenin bir anlamı yok 1 mayısı bekleme daha erken terket dedim kendime ve terkettim 23 nisan akşamı sigarayı o gün bugündür içmiyorum içmeyeceğim içmeyeceğim içmeyeceğim galiba başaracağım kendime güvenim var…. o suyu naptığımı soracaksınız o gün bardakta bekledi canım sigara çektikçe onu kokladım canım sigara istemek yerine tiksinti gelmeye başladı ardından terapiye başladım 3 gün terapi yaptım kendime ve inanın ilaçdan daha çok etkili bence 72 saat doldurunca nikotin bağımlılığı bitiyor alışkanlık sebebiyle zihinsel kriz başlıyor onu kazanırsanız sizde sigarayı bırakırsınız işte ilaç burada devreye giriyor terapiye gelince mutlaka izleyin ( http://www.youtube.com/watch?v=T3WTIgtpjOc ) inanılmaz başarılı süper bir terapi yöntemi bunu ilk 3 gün izleyin ardından mutlaka bunu izleyin ne kadar etkili ve faydalı olduğunu göreceksiniz (http://www.youtube.com/…4CnNcqdA&feature=related ) buna rağmen sigarayı bırakamıyorsanız bence henüz hazır değilsiniz pes etmeyin tekrar deneyin hazır olduğunuzda bu dediklerimi yapın ben bunca zaman sigarayı bırakma adına neler yaptım onlarıda anlatayım.

tütüne son var dediler

tütüne son var dediler kullandık bana zerre faydası olmadı ama bırakanlar çok

Nikotin bantları kullandım bana faydası olmadı

nikotin sakızı çiğnedim bana faydası olmadı

tütüne son çağrı merkezinden aradılar size özel kampanyamız var 2 kutu alırsanız şu fiyat falan filan dedimki oradaki sekretere arkadaşım ben sayısız yöntem kullandım başka bir yöntem varmı dedim ben bilmiyorum dedi o zaman dua biliyosan dua et bana başka türlü bırakamıyorum dedim. oradaki kız güldü beyefendi eve t size duadan başka çare kalmamış dedi

 ben yılmadım zybanla tanıştım bana göre kullanan kesin bırakır demiyorum ama faydasızda değil diğer saydıklarım gibi herşeyden önce hazırlıklı olmalısınız bu kanser çubuklarından kurtulmak için savaşmalısınız kimse savaşmadan bırakacağını zannetmesin Herkese dumansız bir hava sahası diliyorum ilaç ve sigarayı bırakma ile ilgili deneyimlerimi aktarmaya devam edeceğim saygılar.
2 Yorum

 • YALINIZ ŞÖYLE DE BİR YORUM VAR BAŞKA KİŞİDEN OKUDUM:

  10 Temmuz 2012
  İtibariyle aşağıda belirttiğim etkilerinden dolayı Bu hapı bıraktım. İradeyi kullanarak günde 1.5 paketten sadece krize girdikçe yakmaya başladım (5 -6 adet)
  -Aşırı enerji tüketimi sonrası yoğun bitkinlik
  -İletişim bozukluğu
  -Yer yer göğüs kafesinde kramplar
  Sonuç; yasa dışı X hapların gösterdiği neredeyse tüm etkiler! karaciğer ve böbreğimi seviyorum. Zyban kullanmayı bıraktım. Kutu çöpte.

  4 sene önce
 • varsayılan avatar

  Zban kullanmaya basladim. Ilk gun baya bi basimi agrtti sonra rutin sabh aksam kullanmaya basldgmdan beri gozlerim bulanik goruyo telefona bakamiyorm. 10. Gun olmasina ragmen hc sigaradan nefrette etmedm az da icmedm. Ilactan fayda yok kendimi zprluyorm icmemeye calisiyorum. Bakalim 1 Y sonra ne olur. 300 tl para verdm ama sanirim bosaa.

  2 sene önce
 • Bi yoruma ne dersin ?

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir