Edebiyat

Yatsı ezanı çoktan okundu

Yatsı ezanı çoktan okundu

 Eğer bekar ve azgın bir doktor olsaydım ve farklı meslek gruplarından arkadaşlarımla toplandığımızda masada güzel bir kadın olduğunu farketseydim, "ya geçen bir hasta geldi muayenehaneme ama görmeniz lazım nasıl makara bir adam" diye lafa başlayıp adamın yaptığı esprileri, muziplikleri anlatıp kadın ile göz teması kurmaya çalışırdım. O güne kadar bana gelen bütün hastaları bir alana toplayıp bu durumun gerçekliğini sorgulamadığınız sürece anlattığım yalandan asla haberiniz olmazdı. 

 Eğer emekliliği yaklaşmış bir edebiyat öğretmeni olsaydım, "biz gençken" diye başlayan hikayeleri empoze etmek istediğim ideolojilerle yoğurup üzerine birazda tiyatral hava katıp öğrencilerime anlatırdım. Zaman makinesini icad edip geçmişe dönmediğiniz sürece anlattığım yalanın aksini ispatlamanız hayli zor olurdu.

 Hayattan ümidini kesmiş insanlar bulduktan sonra bir odaya toplayıp içtikleri suyun içerisine bir damla LSD damlattıktan sonra yerden 3 hadi 2 de bizden olsun 5 cm havaya kalktıktan sonra o insanları keramet ehli olduğuma inandırıp müridim yapabilirim. Çoğunluğa rağmen aklının doğrusuna ehemmiyet veren bir insan olmadığınız sürece sahtekâr olduğumu ispatlayamazdınız.

 Zehirli düşüncelerimi uyduruk tarihsel gerçeklere dayandırırken etrafımdaki 3-4 şaklabandan ölümüne teyit alıp 15 yaşındaki bir çocuğa kendini insanlar içerisinde patlatmasını öğütleyebilirdim. En güçlü savunma sistemlerine sahip olsaydınız bile beni durduramazdınız. 

Çünkü rahatlamak için bile olsa kendinize sizde yalanlar söylediniz. Bir gece daha rahat uyuyabilmek için görmezden geldiniz en aciz olduğunuz anları. Sırf daha iyi gözüktüğü için bile bile gerçeği örttünüz fotoğraflarınızdaki filtrelerle. Size daha çok güvenip gözünde yüceltsin diye tutamayacağınız sözler verdiniz bile bile en sevdiklerinize. Karşıdakinden daha aşağı kalmamak için hiç yaşamadığınız hatta yaşama ihtimalinizin olmadığı şeyler anlattınız. 

Gördüğünüz gibi birbirimizden çok farkımız yok aslında. Sadece benim hedeflerim sizinkilerden çok daha büyük. O yüzden söylediğim yalanlarda büyük. Size hitap ettiği sürece bu yalanları açığa çıkaracağınızı zannetmiyorum. Ama menfaatlerimiz çakışırsa…

[zombify_post]
Henüz yorum eklenmemiş. Bi yorum atmaya ne dersin?

Bi yoruma ne dersin ?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir