Terim paylaşma zamanı!
Ders çalışırken, kitap okurken, yeni bir dil öğrenirken vs. karşımıza çıkan terimleri hepimiz biliyoruz. Terimler ekleyip üzerinde tartışabileceğimiz ve örneklerle zenginleştirebileceğimiz bi alan olsa güzel olurdudan hareketle Çay Arası Sözlük Platformu (:
Terim paylaşmak için buraya tıklayınız.

Kelime Adı Anlamı Ekleyen Yorum Okunma
Bize ne bundan?

Ne saçma sapan bir şey anlattın böyle.

0 65
Aynen

Hiçbir yerine, hiçbir şeyine dokunmadan, değiştirmeden, olduğu gibi anlamında kullanılır. Çok kullanışlı olmasına karşın, dilimizi bir o kadar körelten adeta yoksullaştıran bu kelime günümüzde çoğunluğun nefretini kazanmıştır. Katılıyorum, hemfikirim, bilmukabele, kesinlikle gibi alternatifleri mevcuttur ve çoğaltılabilir.

2 144
Özlemek

Mesafelerin ayırdığı insan(lar)ın arasındaki sevginin değişen adı

0 131
404 Error

İnternette dolaşırken sıkça karşılaştığımız bu terim; ulaşmaya çalıştığımız sayfanın silinmesi veya artık kullanım dışı olması nedeniyle ortaya çıkar.

0 119
fasikülasyon

Fasikülasyon terimi küçük, istemsiz kas kasılması anlamına gelir. Bu, dil de dahil olmak üzere, vücut içinde herhangi bir kas olabilir. Buna halk arasında seğirme denir.

1 158
RJ-45 Network Port

Diğer adı Ethernet portu olan Üzerinde 8 adet metal bağlantı noktası bulunan konektörün takıldığı porttur. Bu port Bilgisayarlar arası iletişimde ve bilgisayarların yerel ağa bağlanmasında kullanılır. RJ-45 Direct Port diye de söylenir.

0 166