Edebiyat, Genel

Niye, Neden Sorularının Bazı Cevapları

Niye, Neden Sorularının Bazı Cevapları

Son dönemde beni mutsuz eden etmenleri irdelemeye başladım tekrardan, bu irdelemeyi hep yaparım. Ve yıllar içinde fark ettiklerimi detaya girmeden paylaşmak istedim. Fark etmek önemlidir çünkü sorununuzu bilirseniz çözüm üretebilirsiniz.
İlk farkındalığım biraz eski tarihli bir farkındalıktır, GENELLEŞTİRME bunu fark etmemde İYİ HİSSETMEK kitabının sınıflandırmasının büyük etkisi vardır.

İkinci fark ettiğim OLUMSUZ DÜŞÜNCELERE sahip oluşum.

Üçüncü fark ettiğim ise SÜREKLİLİK ARAMA, DÜZEN ARAMA, bu başlığın mükemmeliyetçi insanlardan ayrılan yönleri vardır.

Dördüncü fark ettiğim ise GEVŞEMEME İZİN VERMEMEMDİR. Bunu şöyle daha iyi açıklayabilirim. Stresli andan uzaklaşamama, stresi yenememe ve beşinci ve altıncı farkındalıklarımın önemi büyüktür.

Beşinci farķındalığım olumsuz, istenmeyen durumu SÜREKLİ KAFAMDA YİNELEMEK YOLUYLA DÜŞÜNMEKTİR.

Altıncı fark ettiğim ise SORUN ÇÖZME BECERİLERİMİN KİŞİLER ARASİ İLİŞKİLERDE ZAYIF OLMASIDIR.

Yedinci fark ettiğim ise OLUMSUZ DÜŞUNCEDEN KENDİMİ KOPARAMAYIP OLUMLUYA ODAKLANAMAMADIR. Yedinci madde değişimin esasını oluşturan ana unsurdur. Olumsuz düşünceleri olumlama yapmak. Bu konuda İYI HİSSETMEK ve Bülent GARDIYANOĞLU'nun Nefes 21 programlarını(uygulama, aplikasyon,) takip edebilir ve kitabı ise alabilirsiniz.

Sekizinci fark ettiğim ise bazı durumlara özel olarak ÇOK KALIN KAFALI OLUŞUMDUR.

Bu yazıda detay vermeme taraftarıyım ama kararımı değiştirir isem yazıyı derinleştirmeyi düşünebilirim. Kendinize iyi bakın.
3 Yorum

 • aslında bir etmen daha var yazmadığın seni mutsuz eden etmenlere. “Seni mutsuz eden etmenleri fark edecek dikkati onları bulmaya vermiş olman”. Çünkü onları yok edemezsin günün birinde yine karşılaşırsın. Onları geçici bir süre bükebiliyoruz.
  Bu farkındalığın olmasının seni daha erdemli biri yapacağından bahsetmeyeceğim. Kalemine sağlık. Çaylike attım 😜

  9 ay önce
 • Onlari bükebilmekten fazlası olduğuna inanırım hep belki bu inancımın gerçekleşmemesi de beni üzüyor bunu düşüneyim. Ama kesinlikle haklısın onları bulma dikkatini vermiş olmam noktasında. Teşekkür ederim,caylike nedir bilmiyorum ama keşfedeyim teşekkür her ikisi için de😊

  8 ay önce
 • Çaylike’ı keşfettim, tekrardan teşekkürler, çok sayıda yazımı çaylamışsınız🙏🙏

  8 ay önce
 • Bi yoruma ne dersin ?

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir