Genel

Minimalist

Minimalist

Bazı konulara yenilikler getirmek gerekiyor. Mesela kalemimize. Genellikle kaleme aldığım şeyler hiç bir zaman beni tatmin etmedi bazı zamanlar hariç.

Bu bazı zamanlar geçmişim ile alakalı. Yani bazı şeylerin olması gerektiği gibi olduğu zamanlar. Ne demek istediğimi anlıyorsunuz değil mi? Neyse olay bu değil zaten. Yenilik demiştik. Öncelikle benim kim olduğum hakkında her hangi bir fikire kapılmazın bir önemi yok. Ne düşündüğümü veya ne hissettiğimi de anlamanıza gerek yok. Ama bugün hayatımda var olan bir gerçeği, yaşamak ve yaşayabilmek için kabul ettiğim ve bunu hayatımda benimsediğim bir akımı sizlerle paylaşmak istiyorum. Bunun Adı Minimalizm..

Öncelikle Minimalizm nedir? Bu soruya her hangi bir açıklık getirmemize gerek yok. Zaten minimalizme bir açıklık katma gibi bir olay yok. Çünkü Minimalizm tamamıyla açıklıktır.

Sadeliktir.

Olduğu gibi olabilmektir. Var olduğu gibi yaşayabilmek. Var olanı benimsemek ve var olduğu gibi sevmektir. Ama bu sevgiyi de var olduğu kadar aktarabilmektir.

Ne fazla ne az..

Sanat Dünyasında Minimalist yaklaşım oldukça göz önündedir. Aslında bu insanın içerisinde her zaman var olan bir histir. Abartı olanı eleştirmek güzelliği veya çirkinliği var olduğu gibi kabullenmek,benimsemek insanın içerisinde bir düşünce veya ortaya atılacak bir akım değil de bir refleks olduğunu bilmek sizlerin olaylara neden fazla veya az tepkiler vermiş olduğunuzu ortaya koyar. Barok dönemde müzikte, resimde, mimaride abartı söz konusudur. Koca koca katedraller bu katedrallerin içlerini süsleyen rengarenk tablolar ve camlar ve bu katedralerin içerisinde icra edilen Barok eserler. Suitler.. Suit o zaman ki halk dansların yani köylü olarak tabir ettiğimiz insanların ortaya çıkarmış oldukları eserleri Saray müzisyenlerin alıp süsleyerek Saray dansına dönüşmesidir. Yani bizim Türk Halk müziğimizin işleyiş bakımından farklılık göstererek Türk Sanat Müziğini ortaya çıkarması gibi.. Ben işte zamanlarda ki minimal düşünen bir adamın hayallerinde hayat bulmak istiyorum..

Biliyor musunuz?  Minimalizm 20.yy Sanat anlayışı karşı olarak ortaya çıkmış ve doğrulmuştur. Teoride karşılığı budur. Neyse daha fazla uzatmadan sizleri minimalizm ile tanıştırmak istiyorum. Minimal Müzik ile..

Bu eser Ludovico Einaudi aittir. Kendisi bir Minimalisttir..

 

Ve Philip Glass Minimalizm öncülerindendir.
Henüz yorum eklenmemiş. Bi yorum atmaya ne dersin?

Bi yoruma ne dersin ?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir