Edebiyat, Eleştiri

İnsandan Kaynağını Alan Afetler

İnsandan Kaynağını Alan Afetler

Merhaba, geçenlerde başımdan geçen bir hadiseyi anlatmak istiyorum. Çalıştığım kurumda hatta birlikte çalıştığım sınıftaki arkadaşım bir alışveriş gezimizde şu soruyu yöneltti " Bu tarz etekler, elbiseler giyiyor musun " ben bu sırada eteklere, elbiselere kısa bir göz atıp birkaçını üstüme tutuyorum. Ben bu soruya "evet dedim, giyiyorum". Bakın bu hepimizin karşılaştığı bir sorun halinde. Dindarlığınız veya inançsızliğınız, başınızın açık veya kapalı olması sizi iyi bir insan yapmaya yetmez. Hiçbir durumu, unsuru sembolleştirmeyin. Bu benim taktığım takı olur, giydiğim etek. Ben bunları kullanıyorum, taşıyorum diye erdem sahibi olmayan biri değilim ki, ahlak da demek istemiyorum çünkü onu da artık dinsel kavramlardan ayıramaz hale geldik. Yahu yapmayın, herkes kendini yansıttığı ürünleri kullanır, öyle mutlu hissediyorsa size ne bundan?
İnsanı değerlendirme ölçütünüz kıyafetleri olmamalı, ruju veya makyajı olmamalı.
Bir insanı varsa şayet insanlığı ile değerlendirebilirsiniz.
Bu kelimenin içini doldurmaya lüzum görmüyorum ki ortada zaten insanlık ne demek. Hayatta hayatın kendisi yorucu değildir yorucu olan hayatınıza dahil ettiklerinizdir, bu sevmediğiniz bir insan, sevmediğiniz bir iş, sizi yoran ve üzen duygular veya pasiflik(her alanda pasiflikten söz edebiliriz, bir başarı için azim ve çaba göstermemeniz, bir iş bulmak için uğraşı ve girişim içinde olmamanız ve dahi şikayet eden, sürekli memnuniyetsiz bir birey özelliği göstermeniz) tutumunu sergilemenizdir. Köprüler yıkan değil, kuran olun.
Cemil MERIÇ'in de dediği gibi "Uçuruma köprü atan cümleler vardır". Lütfen ayrımcılık yapmayın, herkesin birbirinden öğrenebileceği bilgiler var, yaşam tecrübeleri var. Farklı görüşlerde ve yaşam stillerindesinizdir, dilerseniz farklılıklarınızı konuşursunuz, dilerseniz konuşmazsınız. Ama kimseyi farklılıkları yüzünden eleştirmek, ayrıştırmak, merakınızı giderecek ve sizi hiç ilgilendirmeyen sorulara tabi tutmak zorunda değilsiniz ha eğer bunu yapıyorsanız karşınızdaki bireye değil sizi iten düşünceler doğrultusunda yaşar, yalnız veya sizin gibi düşünen veya yaşayan bireyler ile kalırsınız, sizlere kimsenin görüşüne saygı duyun, anlayın demiyorum ama fikirleriniz, kelâmlarınız kavga etsin diyorum. Küfürleriniz değil yani. Ve diyorum ki hep diyeceğim bir insandan sizden farklı olan yönlerini çıkardığınızda ondan arta kalana bakın, değerli ise tutun yanınızda.
Yorumlar kapalı.

Henüz yorum eklenmemiş. Bi yorum atmaya ne dersin?