Deneme & Hikaye

Çivit Yağmuru

Çivit Yağmuru

Zamansızım istisnasız, bir şeyleri anlamlandıramam hep, yağmura anlam yüklerim ama deli gibi, yağmurda yürümek için yaratılmışım gibi gelir hep, herkese bir şey verilmiş bana bu bahşedilmiş, durup göğe baktığımda damlalar akar ben değişirim, duruşumuz şiir olur bir oluruz, eve döneceğimi biliyorsam ıslanırım, yoldaki simitçi bana güler, sahaf yusuf amca aradığım eski baskı kitabı kapıdan uzatır, şemsiye de uzatır, yok derim ıslatsın bu yağmur beni, bu içimdeki ateşi söndürmez harlar, garip bi his bu tarifi mümkün olmayan bir şey, her zaman yürüdüğüm yollarda yürümem, oturur bulutları olmadık şeylere benzetirim, bir kedi yanaşır yanıma paylaşırız o anı, hiç kaçamaz deklanşörümden fotoğraf çekerken kuşlar, beni tek bırakmazlar, kulaklığımdan eksik olmaz şarkılarım, hep bilinmeyenlere meylim vardır, bilinenle hiç işim olmadı, bu yüzden merak ederim hangi duvara yazı yazsam, hangi teoriyi çürütsem, dünyadan kaçmak için bi yerde bi kapı var onu bulsam açıp çıksam, sınırları aşsam, simeranyaya yerleşsem, satürnün halkasına salıncak kursam, nerede aykırılık ayrıksılık varsa saf tutarım, resmimizi çizdik, astık mandalina ağacına, limon yapraklarının keskin kokusuyla eve varmalıyız artık, yaşam kendimizi bulduğumuz noktalardan göz kırpıyor bize, ne çok an geçti ama şu zaman denen şey geçmedi geçmiyor, ölçecek aleti de bulunmadı, yağmur durmadı hala, bazen korkarım yağmurun yağmayı bırakacağından, düşen her damlayı tutup insanlara armağan edesim gelir, uçtuğumu zannederken eve gelmişim, çatı katına koşar adım çıktım, kitap okuma vaktimiz gelmiş, cam tavana vuran yağmur damlaları sessizliği bölüyor, pıt pıt, oradasın oturuyorsun kain, sandal ağacının kollarında, misal seni benden çıkarsalar, asacak
ne kalır ki zamanın sarkacına..
2 Yorum

 • varsayılan avatar

  İllüzyonist Kardeşler Kulakov-Rusya’nın en ünlü ve komik şovmenlerinden biri
  Mageex kardeşlerin gösteri işinde deneyimi 10 yıldan fazladır. Profesyonel sihirbazlar, illüzyonistler ve sunum kolayca müşterileri ile ortak bir dil bulmak ve en yüksek düzeyde yürütmek ve herhangi bir özel etkinlikte gösteri hileler düzenlemek-bu yıldönümü onuruna mütevazı bir tatil ya da binlerce halk için sıradışı bir büyük gösteri programı olsun.

  İşte sihir hakkında ilginç bir makale

  Erken çocukluktan beri, her birimiz bir mucizeye inandık ve pişmanlıkla çocuk masalına ve büyüye olan inancına ayrıldık. Her birimiz Noel Baba’ya inandık, ama bugün kaç yaşında olursak olalım, hala büyücüyü izlemek için büyülüyüz ve gözlerini sihir taşıyan ellerinden alamazız. Bu gizemli büyünün sırrı nedir? Büyünün sihirbazın beceri ve profesyonelliğine dayanan özel bir sanat türü olduğuna inanılmaktadır. Sihir gibi, çünkü bizi fantastik karmaşıklığı ile yanlış yönlendiriyor.
  Hilelerin antik çağlarda popüler olduğu bilinmektedir. Kanıtların en eskileri M. ö. 1700’e kadar uzanmaktadır. Eski Yunanlılar ve Romalılar, özellikle çeşitli gizli mekanizmaların kullanıldığı Hileleri izlemeyi çok sevdiler. Bu mekanizmaların yardımıyla sihirbazlar gerçek mucizeler yaptılar: tapınakların devasa kapıları kendi başlarına açıldı, şarap mermer heykellerin elinden döküldü. Büyücüler doyumsuz izleyicilerini fethetmek için ne icat etmediler?! Ve izleyiciler, genellikle doğaüstü bir mucize altında el çabukluğunun olduğunu ve becerikli sanatçıları illüzyonist olarak adlandırdıklarını anladılar, çünkü latince’deki “illüzyonist” terimi yanılsama, aldatma anlamına geliyordu.
  Modern dünyada, odak, görünümlerin, kaybolmaların, nesnelerin hareketlerinin yanı sıra şekil, hacim, renk ve hatta çeşitli nesnelerin, hayvanların, insanların dönüşümlerindeki değişikliklerin gösterilmesine dayanan bir sirk türü olarak görünür. Sihirbazlar bunu nasıl yapar? Ve çok basit, çünkü sihirbaz her zaman yeni bir şey için çabalayan ve becerilerini sürekli geliştiren yaratıcı bir kişidir. İllüzyonist, karmaşık teknik hileler yaratmayı, sahnede kolayca sunmayı, izleyiciyi yetenek ve yanılsamalarla doğaçlamayı ve şaşırtmayı bilen harika bir sanatçıdır.

  Sihir sizinle olsun!
  // (moskova merkezli bir spamda mesajı filtrelendi.)

  1 sene önce
 • Etkileyiciydi, yazı yazıp paylaşan insanların da bir parça sihirbaz bir parça da illüzyonist olması ve bu ruhu taşıması kuvvetle muhtemel, bir yazı yazıyorum ellerimle insanlara gözleriyle okutup dudaklarıyla tekrarlatıyorum, bildiklerini tekrar duyuyorlar bir ışık daha yanıyor özlerinde, etki bırakıp durup düşünmelerini bir yoldan başka bir yola girmelerini de sağlayabiliyorum, sihirbaz değilim, illüzyonist hiç değilim, değilim fundamentalist, olsam olsam şifacı olurum bir dağın tepesinde, ellerimle insanların ruhuna dokunurum şifalandırırım. Işığınız uyansın özünüzde.

  1 sene önce
 • Bi yoruma ne dersin ?

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir