Genel

Asansörü Beklerken Aklımdan Geçenler

Asansörü Beklerken Aklımdan Geçenler

+ Hafızası güçlü bir insan için hissiz, uyuşmuş bir varlığa dönüşmek zulümdür. Meşgul olduğu şeyden nefes almak için kafasını kaldırdığı anda aklına onu bir zamanlar hayatta hissettiren olaylar, nesneler, kişiler gelir. Yalnız kalmaktan pek hoşlanmaz ama başkalarının yanında olmaktan da bir tatmin bulmadığı için ilk fırsatta zihninin koridorlarında ona merhem olacak emareler bulmaya çalışır. Ümidini kaybetmenin onu karamsarlığa sürüklemesinden de içten içe korkar çünkü bilir ki bunun sonu daha büyük bir karanlığın içerisine düşmektir. Kendini iyi ya da kötü herkesle kıyaslamaya başlar. Neticede onun için bu gibi kavramlar sağlıklı insanlar için vardır ve o normal&sağlıklı olduğu inancını çoktan yitirmiştir. Onları gözlemler. Attıkları her adımda nasıl hissettiklerini düşünmeye çalışır. Onların ağzından çıkanları dinleyip onları kendi kafasında uydurduğu kategorilere sokmaya çalışır. Bu temelsiz ve gerçekle olan bağlantısı muğlak olan tespitlere bazen o kadar bel bağlar ki onlara olan davranışlarını bile bu bağlamda şekillendirir.

– Hayır yanılıyorsun. Beni insanlara gördüğünü zannettiğin şekilde anlatıyorsun. Evet ben günaşırı bana yardımcı olduğunu düşündüğüm nesneleri, sesleri, örüntüleri kullanarak güzel ilan ettiklerimi tekrar içime çekmek isteyen bir hedonist olabilirim, ama sen de benden daha farklı değilsin. Ben senin bilimsel metodolojinle açıklayabileceğin bir yaratık değilim. Öncelikle şu konuda hem fikir olmak lazım: 1- Doğru diye bir şey yoktur. 2- Bütün insanlar güce tapan haz manyağı maymunlardır. 3- Kelimelerle kurulmaya çalışan bir bina iskeleti çökmeye mahkumdur. Zira kelimeler her ne kadar kafamızdakileri koda dönüştürüp karşıdakine aktarmamıza yarayan bir aygıt olsa da, kodladığımız şeyin tam karşılığı konusunda her zaman bir fikir birliği içerisinde değiliz. Kelime, o anlama gelmesini istediğimiz anlamsız ses kombinasyonlarından fazlası değil. Bizler ise her anı şahsına münhasır tecrübe eden yaratıklarız. Benimle olan iletişimini diğer insanlara gerçekten sadece kelimelerle anlatabileceğine inanıyorsan asıl "temelsiz" tespitleri sen yapıyorsun demektir.

+ Eğer bir sabah uyandığında o mahmurlukla dinlediğin şarkının aynı ortamlar mevcutken ve farklı olan tek şey zaman dilimiyken dinlediğin şarkıdan farklı olduğunu iddia ediyorsan algılarının seni yanılttığını kabul etmen gerekir. Bir vahşi batı filmindeki karakter sadece iki saatliğine bile yaşantısını hissetmek içselleştirmek ve belki de adapte etmek istediğin bir nesneye dönüşüyorsa, belki de kelimeler üzerinde herkesin hem fikir olduğu anlamlara gelmelidir senin için. Beni statüko olarak gördüğün her dakika senin için köyüne elektrik gelmesini bekleyen bir hastadan farklı olmayacaktır. Tek başına var olamayacağını söyleyen kaale almadığın rasyonel akıldan başkası değil. Ölene kadar bekliyor olsan dahi sihirli bir değnek sana aksini ispat etmeyecek. Ne kadar küçük olduğunu bildiği halde varoluş çabasını aforizmalarla yürüten bir canlının tek tesellisi elbette günün sonunda yorganının altında hülyalara dalmaktır.

– Bu çöplükten çıkmamız için bana motivasyon olsun diye elinle gösterdiğin yerdeki şeyler bizim için halen koşmamıza değer şeyler mi emin olamıyorum artık. Zamanın ilerlediğini ve bizim de onunla beraber değiştiğimizi gözden geçirmeliyiz. Gözümüzü kapattığımızda bize canlılık hissi veren şeyler zamanda bir yerlerde yaşayan bizim başka bir halimizdi. Bunu daha fazla düşünmek istemiyorum. Eğer bu söylediğim gerçekse tutunmamız gereken başka ne kalacak bunu bilemiyorum. Bu belirsizlik beni korkutuyor. Ben korkak bir insanım. Bu belirsizlikte s ve u seslerinin birleşimiyle meydana gelen kelime bize hayat veren bir sıvı anlamına gelmek yerine, uzak bir tepeden haykıran bir adamın ağzından çıkan bozuk bir ses de olablir. Belki de haklısın. Bırakmalıyım bu dil ile varolma işini. Bir çocuğun gözleriyle bakmalıyım, dünyanın döndüğünü ve bu hayat ile varolabileceğimi bilmeliyim.# :
- Parasıyla değil mi kardeşim?

4 Yorum

 • 👍 tekrar tekrar okunası bir yazı olmuş, kaleminize sağlık, fikrinize sağlık.

  3 ay önce
 • Çok teşekkür ederim. Kalemimin ucu kırıldı yenisini almaya da üşeniyorum. Selçuk ya da Hakkı bana bir kalem almalı.

  3 ay önce
 • Görüyorum ki buralar tekrar tarla olmuş

  2 ay önce
 • Sür şu tarlayı da meyvesinden yiyek can gelsin yüzümüze

  2 ay önce
 • Bi yoruma ne dersin ?

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir