En Son Yorumlar 1. Bunları yaşayan bir insana realist yaklaşmaya çalışmak kadar lüzumsuz bir şey olamaz. Ama bu ve buna benzer şeylerin yaşanmaya değer olduğunu düşünüyorum. Seni güçlü ve dimdik görmeyi geçici mutluluklar yaşarken görmeye yeğlerim. Çünkü sen güçlü olursan en başta kendine yetersin. 50 satır bozuk kod yazan biri olmak yerine 10 satır muazzam yazan bir Hakkı'nın şu hayatta önüne çıkabilecek bir engele takılması söz konusu olamaz. En nihayetinde aşk iki insanın birbirleriyle bir ömür boyu seks yapma motivasyonunu sağlayan bir uyuşturucu gibi. Fakat her uyuşturucu gibi o da çekilip gidiyor sinir uçlarından. Oysa başarıya doymayan bir ruh, geçici olana meyletmez. Şimdi o elindeki sigarayı söndür. Şu şarkıyı da kapat. Git bir soğuk duş al. Güzel bir kahve iç. Sonra başla;

  System.out.println("bacıyz skerm");

 2. Yaşamdan kesitler köşemizde bir aşk hikayesi. Kusura bakma Hakkı seni anlamıyoruz, yardım etmiyoruz, dertleşemiyoruz, derdini özümseyemiyoruz. Seni ulaştıramıyoruz düzlüklere, hem sarp dağların eteğinde çabalayışını izliyoruz. Üzgünüm, aşka dair hislerinden o kadar uzağım ki duygulanamıyorum seninle. Seni hem çok mutlu eden hem de mutsuzluğun karanlık ormanlarına çeken bu sevgi patlamasını (aşk) yaşamadım ben. Ama kendini küçümseme. Kahretme ve en önemlisi umudunu yitirme. Bak Nazım Hikmet ne diyor:
  “Yok öyle umutları yitirip
  karanlıkta savrulmak.
  Unutma:
  Aynı gökyüzü altında, bir direniştir yaşamak.”

 3. Kabuğu sertleşen ve içi olgunlaşan bir ceviz misali yaşayışımız. Su halinde iken girdik her kalıba ya da kabuk sertleştikçe girmek zorunda bırakıldık. Sorulmadı bize istiyor muyuz olgunlaşmayı. Zaman aktıkça dikenler çoğaldı, hava ısındı, sincaplar çevremizi sardı. Kendini korumak için çok bir şansın kalmadı. Öğretileni uygulamak zorundasın. Yıllarca senin iyiliğini düşünenler yok artık, tek başınasın dalın ucunda. Dal bile kuruyor artık, düşeceksin sende sonunda. Geldiğin toprağa geri döneceksin. Mevzu şu, yaşamın boyunca ne yaptın? Bir kartpostalı süsleyebildin mi mesela?

 4. Çıkmaz sokakta ya da ucu bucağı görünmeyen bir sokakta olmak sana kalmış Hakkı. Karar senin anlam karmaşası ya da zihinsel kargaşalarınla yaşamak seni mutlu ya da mutsuz edebilir. "Şuan ne yapıyorum ben." dediğinde kendine net bir cevap verebiliyorsan planladığın yoldasın demektir. Veyahut tam tersi "Çok fazla düşüncenin tutsağı oldum, rastgele yaşıyorum." dersen o da planlamalarına uyamadığını ve değer yargılarının öncelik sıralamasında seni çelişkiye düşürdüğünün göstergesidir. Tabi kimileri için plan çok önemli iken kimileri için rastgele yaşamanın verdiği ayrı bir haz vardır. Karar senin kardeşim. İstersen dünden bugünü hesaplayıp yarını yaşarsın, istersen kafandaki çoklu mecliste bugüne yetişmeye çalışırsın.

 5. bu kafa karışıklığından hiç çıkamayacağız da hani unutturan anlarımız olacak. Hah işte o anlardaki duyguyu merak ediyorum. Meşguliyet duygusu. Merak ettiğim şey olayında değil, tanımında, betimlemesinde.. Misal; "Evet, şuan meşgulüm batak oynuyorum" hiç bişe düşünmüyor, tek ders bi an sayılar ve koz.. Uzatılabilir bi meşguliyetti bu en basitinden. Veya ben kod yazarım, tek düşündüğüm o an kelimeler ve değerler.. Yani meşguliyet insanın konsantrasyonunu tek bi yöne doğrultur ve çoklu düşünmekten alıkoyar. Bilinmeyen bişey de var ki meşguliyet sonrası yöneldiğin diğer işi de çok dikkatli yaparsın. Çünkü dikkatini de depolamışsındır. 7x24 sevdiğimiz bi iş elimizin altında olmalı ki, onla vakit geçirip stres atmalı, kafamızdaki boşaltmalı, konsantre kasmalıyız.

  Bu yazdıklarımın hepsi senin yazınla bende uyanan fikirlerdi. Beni öyle bi sokağa soktun ki yazının içinde, geri çıkamadım Selçuk

 6. katiliyorum dünyaya geldik insan olarak ama üstümüzde bilmemiz / yapmamiz gereken sorumluluklarla/isteklerle doğduk. Ve onları yapmaya çalışa çalışa büyüdük. ne kadar yapamadıysak o kadar azar işittik. Kimi sorumluluklara anlam veremedik, kimi istekler hiç bitmedi. Ve doğru, yanlış gibi basit bi kalıba sokmadan yorumlanmalı.

 7. olm etiketlerde niye spoiler veriyon millete ahdfhfgh. iyi ki oraya denk gelmemişim

 8. Kime garip geliyormuş la anlamadım? Sağda solda zibilyon tane "ah 90'lar şöyleydi ah 80'ler böyleydi" diye dönüp dolaşan nostalji fukaraları var.